Biodegradable Materials and Products Supplier - Fancyco

PLA полимер REVODE105

Краток опис:

REVODE105 is one kind of modified PLA which is specifically designed for transparent straws. Properties of REVODE105   PLA resin REVODE105 Testing methods Physical properties Density (g/cm3) 1.25±0.05 GB/T1033-1986 Melt flow rate ( g/10min ,190℃/2.16Kg) 3-8 GB/T3682-2000 Heat distortion temperature (℃) 60   Molding shrinkage rate (parallel  melt flow direction) 0.005 ISO294-4:2001 Molding shrinkage (vertical melt flow direction) 0.003   ISO294-4:2001 Mechanical properties ...


 • ФОБ Цена: US $ 0,5 - 9999 / парче
 • Мин.нарачката Кол: 100 Парче / Парчиња
 • Набавка Способност: 10000 Парче / Парчиња месечно
 • Порт: Шенжен
 • Начин на плаќање: L / C, D / A, D / P, T / T
 • детали за производот

  Тагови производ

  REVODE105 е еден вид на пат е изменета на Pla кој е специјално дизајниран за транспарентно сламки.

  Својства на REVODE105

    PLA смола REVODE105 методи на тестирање
  Физички својства
  Густина (g / cm3) 1,25 ± 0,05 GB / T1033-1986
  Се топи стапка на проток (g / 10мин, 190 ℃ / 2.16Kg) 3-8 GB / T3682-2000
  топлина нарушување температура (℃) 60  
  Калапи стапка на намалување (паралелно се топи проток насока) 0.005 ISO294-4: 2001
  Калапи намалување (вертикална насока се топи проток) 0.003   ISO294-4: 2001
  Механички својства
  Издржливост на истегнување (МПА) 45-60 GB / T1040-2006
  Издолжување при кинење (%) ≥ 10 GB / T1040-2006
  Влијание сила (kJ / м2, Izod) 3 GB / T1043-2008

  апликации:

  смола REVODE105 на Pla е погодна за обработка на кои не се отпорни на топлина и транспарентни исправен сламки, не е погодна за криви сламки.

  обработка на информации

  смола REVODE105 може да се обработи на традиционалните полипропилен (PP) слама пресување во калапи машина. При обработката, Ве молиме имајте во предвид:

  Јас: Температурата на обработка (на специфична температура треба да бидат оптимизирани):

  Топлина првиот дел (во близина на храна грлото): 130-150 ℃, други делови: 160-180 ℃ PLA смола REVODE105 почнува да се топи на температура над 60 ℃, во случај на превисока температура во грлото на исхрана доведува до смола агломерација и unsmooth хранење, тоа не е препорачливо да се прелива вода за ладење во јакна во хранење дел на грлото.

  Бидејќи REVODE105 е повеќе кршливи од традиционалните ПП смола, двата краја може да се скрши, кога сечење на цевката. Препорачливо е да се контролира температурата на водата во резервоарот за вода од 35 до 40 ℃, обезбеди цевка има висока температура кога сечење, со што лесно се избегне пукнатини.

  II: Боја мешање

  Ако производот треба да се во боја, бидете сигурни да се користи посебна боја тонер или PLA-базирани боја господар серија. Несоодветна тонер или боја господар серија може да доведе до кршливи производ, unsmooth производот површина, па дури и не може да се истиснува.

  Ако бојата меша материјали не може да се користи во рок од 2 часа, тоа не е препорачливо да се користи 25 кг / торба смола сите одеднаш, наместо тоа, се користи половина од неа и да се запечати другата половина со запечатување уред топла одеднаш. Целта е да се изложуваат на материјал во воздухот што е можно пократок.

  III: сушење

  REVODE105 се обработува со сушење на кристализација, и содржината на влага е помалку than400 ppm. На смола кои се чуваат во алуминиумска фолија торба, заштитени со кутија или вреќа надвор може да се користи директно. Чувајте го пакувањето затворени додека не се подготвени да ги користат и веднаш затворете сите неискористени материјал, или смола ќе апсорбира влага. Откако од, смола може да се претстави на зголемена мобилност во текот на процесот, како и производи може да имаат кршливи имот, површината намалување. Ако смола изложени во атмосферата за повеќе од еден час, треба да се ре-суви пред употреба, во спротивно, смола може да се користи директно. Можноста за апсорпција на влага не може да се исклучи, ако смола изложени во атмосферата со висока влажност.

  Кога повторно сушење на смола, не-суши топол воздух е забрането, бидејќи без Одвлажнување, не само што не може да се добие ефект на сушење, но исто така и на брзината на апсорпцијата на вода PLA смола може да се забрза. На суши воздухот може да гарантира за сушење ефект на PLA смола во ексикаторот. При користење на општа печка, опремата сушење треба да се користи за да се dehumidify на воздухот во oven.SD-H серија на саќе-тркала тип одвлажувачи обезбедени од страна на Shini Pla stics технологии АД, се препорачува за PLA сушење, други капацитети со истиот исто така може да бидат избрани суши ефект.

  Типични услови на сушење се прикажани во табелата подолу:

  сушење Параметар типични Settings
  Престој Време (часови) 2-3
  Воздух температура (℃) 80 (температура на нормална фурна)
  Има Точка на росење (℃) -40 (температура на одвлажнување)
  Воздух проток (m3 / hr-кг смола) > 1,85

  Напомена:

  Затвори поразот на дното на бункер и чистка барел кога исклучување на машината за кратко време (во рок од 30 мин), избегнување на блокирање на грлото на храна. Отворете го поразот и смола хранат по потврдувањето за повторно да почне инјекција.

  Ако бојата се менува и распаѓање случи за време на калапи процес, чистка на барел веднаш да се набљудуваат состојбата на материјалот. Продолжи да работи ако материјалот е нормално, или прилагодување на параметрите.

  третман за обновување на обновливи материјали:

  Неквалификувани производи произведени во revode105 процесот на производство може да се обработуваат и се обработуваат со новиот материјали.Ревизијата дел од тоа не треба да биде премногу голем, во спротивно на производот ќе биде премногу кршливи.

  Рециклираните материјали можат да се лекуваат во следниве два начини:

  Во процесот на производство, тоа е директно издробени и пренесе на бункер со помош на автоматски feeding.The новиот материјал се меша употреба, но треба да се осигура дека температурата на корпата не е повисока од 60 степени, во спротивно може да има леплив материјал ( препорачува начин на употреба)


 • Претходно:
 • Следно:

 • 
  WhatsApp Online Chat !